
Az erőszakos videojátékok nem fokozzák a tinédzserek agresszióját
A videojátékok egyre élethűbbé és erőszakosabbá válása felveti a kérdést, hogy vajon az ezekkel játszó tinédzserek agresszívebbek lesznek-e tőlük.
Készült már néhány vizsgálat a tárgyban, de az eredményeik ellentmondásosak. Jelen kutatás vezetői, Andrew Przybylski és Netta Weinstein szerint a korábbi vizsgálatok figyelmen kívül hagytak egy jelentős tényezőt – mégpedig a szülők véleményét. Ezért a hiányosság kiküszöbölése érdekében ezúttal az Oxfordi és a Cardiffi Egyetemekkel dolgozó kutatópáros kb. 1000 – 14-15 éves, mindkét nembéli – serdülőt és szüleiket vizsgálta, eredményeiket a Royal Society Open Science hasábjain tették közzé.
A tiniket videojáték-használati szokásaikról kérdezték, például, hogy mennyit játszanak, milyen jellegű, és milyen besorolású játékokat. Továbbá, hogy véleményük szerint agresszívabbá tette-e őket a játék, különösen közvetlenül a használat után. A szülőknek is hasonló kérdéseket tettek fel gyermekükkel videojátékozásával, illetve észlelt agresszív tendenciáival kapcsolatban.
Az eredmények szerint durván a fiúk kétharmada, a lányok fele játszott videojátékokkal. Sem ők, sem szüleik nem számoltak be a játékokhoz köthető erőszakos magatartásról, és az antiszociális viselkedés terén sem tapasztaltak változást. A szerzők megjegyzik, hogy a videojátékozás alkalmanként dühkitöréshez vezet az olykor egyedül, máskor egymás ellen játszó tiniknél (akár online partnerek között is) – ők azonban ezt a versengő játékban megjelenő normál viselkedésformák közé sorolják.